Avatar užívateľa
peterpanek

Záhradné cestičky, ako na to?

Práve si moji rodičia nejakým spôsobom snažia okrášliť záhradu, rôznymi cestičkami a skalkami a tak.. Ako docieliť aby im to neprerástlo trávou? Musíme to vydlaždiť?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5197 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
HuRe

I při vydláždění může tráva prorůstat ve spárách.
Myslím, že je dobře cestičky poklást folií a pak posypat drobným štěrkem či pískem. Dlažba by musela mít velmi úzké spáry a popř. je udržovat přípravky proti zarůstání.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
lienka

Záhrady sa bez ciest nezaobídu alebo ešte lepšie povedané, my sa nezaobídeme bez ciest v záhradách, pretože nám slúžia na prepojenie jednotlivých zón – spájajú nás s úžitkovou, odpočinkovou a okrasnou zónou záhrady, prípadne s pivnicou, altánkom alebo studňou. Skrátka v každej záhrade sú potrebné jednoduché komunikácie, aby sme sa vždy pohodlne dostali tam, kam potrebujeme a pritom si zbytočne nenanosili domov nečistoty.
Cesty, cestičky, odpočívadlá či vjazdy výrazne ovplyvňujú vzhľad záhrady. Prv než sa teda dáme do ich budovania, je potrebné si dobre rozmyslieť, na aký účel tie či oné budú slúžiť, aby do záhrady zapadli a zvýšili jej estetickú hodnotu.
Hlavná cesta do domu, by mala byť širšia, priama a rovná so zarovnanými okrajmi. Na jej vybudovanie sa bude najlepšie hodiť niektorá z mnohých ponúkaných dlažieb – betónová, kamenná, zámková, zatrávňovacia atď.
Na druhej strane cestičky, ktoré vedú záhradou, by mali byť užšie, nemusia mať vodorovné okraje a nemusia viesť priamo, na ich budovanie je lepšie využiť prírodné materiály. Na zhotovenie takýchto záhradných ciest sa často využívajú ploché kamene, ktoré je možné zaliať do betónu alebo len voľne zapustiť do trávnika. Pri voľnom zapustení na seba kamene nemusia nadväzovať, ale musia byť zapustené aspoň tak ďaleko od seba, aby rešpektovali prirodzenú chôdzu, teda dĺžku kroku cca 70 cm a šírku okolo 60 cm.
Pekne tiež pôsobia cestičky, na vybudovanie ktorých bolo použité drevo. Často je možné vidieť cestičky z podvalov, ale oveľa praktickejšie sú cestičky z dobre vysušenej a naimpregnované guľatiny.
Jednoduchšou úpravou a lacnejšou alternatívou je možnosť posypať cesty napríklad pieskom, riečnym alebo drveným štrkom alebo drvenou kôrou. Údržba týchto ciest je však náročnejšia a za daždivého počasia i dosť nepraktická. Výhodnejšie sú okruhliaky voľne položené alebo zaliate do betónu.

Zdroj: www.tvojdom.sk/zah­rada/zahradne-vybavenie/zahradne-cesty-a.aspx

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Katka5666

Dobrý deň, určite nemusíte vydláždiť všetky záhradné cestičky, aby ste zabránili tomu, aby neprerástli trávou. Existuje niekoľko spôsobov, ako udržať cestičky pekne upravené. Môžete zvážiť použitie drevených alebo kovových hraníc, ktoré oddelia cestičky od trávy a zamedzia rastu trávy do cesty. Ďalšou možnosťou je použitie kameňov alebo kamienku na okrajoch cestičiek. Pravidelná údržba, ako je kosenie a odstraňovanie buriny, je tiež dôležitá pre udržanie cestičiek v dobrom stave. Ja mám veľkú záhradu, a tam používam rôznu techniku, takže mám doma stále náhradné diely na záhradnú techniku. Prajem veľa šťastia s vašou záhradou.

před 295 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Bývanie a záhrada