Avatar užívateľa
Blato

Verejný dlh-čo to vlastne je?

Zdravím,

zaujímalo by ma vysvetlenie pojmu „Verejný dlh“ a kto ho je povinný splácať, ak vobec.

Médiá uvádzajú, že každý Slovák dlží bankám cca 5000EUR, ako súčasť verejného dlhu. Možem ale dlžiť banke niečo, čo som si nikdy nepožičal, nikoho som na branie požičky nesplnomocnil (osobu, obec ani štát) a nepodpísal som s nikým ani žiadnu zmluvu týkajúcu sa takejto požičky. Tak ako je to vlastne?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? darinapol před 4949 dňami Sledovať Nahlásiť



Odpovede
Avatar užívateľa
Lexir

Dlh verejnej správy (iné názvy: dlh verejných financií, dlh v sektore verejnej správy, verejný dlh; nepresne zadĺženosť štátu (v širšom zmysle)/štátny dlh (v širšom zmysle), vládny dlh (v širšom zmysle); nesprávne národný dlh) sú v priebehu času akumulované finančné záväzky sektora verejnej správy (t. j. najmä – prípadne v závislosti od definície len – ústrednej a regionálnej štátnej správy, miestnej samosprávy a fondov sociálneho zabezpečenia).

Ako zadĺženosť štátu/štátny dlh v užšom zmysle či vládny dlh v užšom zmysle sa označuje len dlh štátnej správy (čiže vlastne akumulované deficity štátneho rozpočtu). Ako zadĺženosť štátu/štátny dlh v „stredne širokom“ zmysle sa označuje dlh štátnej správy a miestnej samosprávy.

V detailoch sa rozsah pojmu mení podľa zdroja/štátu/úradu, napríklad v maastrichtských kritériách (Protokol č. 20 k Zmluve o Európskej únii) sú výslovne vylúčené štátne podniky. V Európskej únii sa najčastejšie používa „dlh verejnej správy“ podľa ESA.

Keďže správne organizácie reprezentujú obyvateľstvo daného štátu, je možné verejný dlh považovať súčasne za dlh jednotlivých daňových poplatníkov.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Dlh_ve­rejnej_spr%C3%A­1vy

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Financie a podnikanie