Zelení spojenci
Nájdeme ich v záhrade neúrekom. Do blízkosti ovocných stromov sa osvedčili kapucínka, levanduľa, mäta i palina. Celkom prirodzene zasa pôdu o dusík obohacujú lupína, hrachor a facélia. Na zdravý rast mnohých úžitkových druhov majú veľmi priaznivý vplyv nechtík, aksamietnica, bylinky ako tymian, oregano, ligurček, kôpor, fenikel, saturejka, bazalka, pažítka a majorán. Sú ochraňujúce a navyše medonosné, čiže vyhľadávaná pochúťka pre včely. Táto vlastnosť je veľmi dôležitá.
Medonosné rastliny sú pre zdravie záhrady nevyhnutné, lebo kvalitná úroda je zabezpečená len dôkladným opelením. Prilákať včely, čmeliaky a motýle môžeme pestrou paletou vôní a farieb, a to aj na úžitkových záhonoch. Okrem toho pomôžeme opeľovačom aj inak.
Nevýhoda najvýkonnejšieho z nich, teda včely medonosnej, totiž je, že lieta len za pekného počasia. Preto vytvoríme v záhrade prirodzené úkryty v podobe deravých pníkov, starých tehál či trstiny pre včely divé, ktoré vylietavajú aj za horšieho počasia. Vďaka tomu máme aj v rokoch, keď priveľa prší, aspoň čiastočnú záruku, že rastliny budú opelené.
Škodce na rastlinách
Podobne ako buriny sú súčasť záhrady. Čím komplexnejší totiž celý systém je, tým stabilnejšie je jeho fungovanie. Ak chceme v záhradke mať lienky, ktoré požierajú vošky, musíme mať v záhrade vždy aj určitý počet vošiek. Inak lienky odletia zo záhrady, lebo si jednoducho budú hľadať potravu inde. Ak odletia, o to rýchlejšie sa vrátia vošky, a keď zistia, že v blízkosti nie je predátor, budú sa rozmnožovať o to usilovnejšie. Kým lienky priletia späť, máme po úrode. Nikdy preto neodstraňujeme škodcov úplne, ale správame sa prezieravo a záhradu riadime tak, aby sme si predátorov udržali.
Spojenci zo živočíšnej ríše
Sem patria najmä lienky, ucholaky, dravé osičky, vážky, zlatoočky, žaby, hady, jašterice, vtáky, netopiere a ježe. Niektoré z nich na nás pôsobia odpudivo, keď im však vytvoríme úkryty v odľahlejších kútoch záhrady, nebudeme s nimi prichádzať do kontaktu. Čo sa týka hadov, na Slovenku sa vyskytuje jedovatý len jeden, a to vretenica, ktorá však žije len vo vyšších nadmorských výškach, asi od 700 metrov nad morom, bežne sa teda stretneme hlavne s užovkou.
Mnohým užitočným živočíchom však musíme vytvoriť vhodné podmienky. Vážky či žaby, ktoré požierajú komáre a iný nepríjemný hmyz, vyžadujú aspoň malé pritienené jazierko. Naopak hady a jašterice požierajúce rôzne hlodavce a hmyz vyžadujú zasa kamenné stanovište na výslní, aby sa mohli vyhrievať. výraznejšie rozmnožovať, keď teploty prekročia 24 °C.
Ak ich už pestujeme, štvrtá generácia pásavky je tá, čo opäť zalieza do pôdy, aby tu prezimovala, preto je dôležité mechanicky ju likvidovať. Slizniaky zasa nemajú rady drsný suchý povrch.
Pri ohrození slizniakmi záhony preto nenastielame, ale posypeme drevným popolom. Okrem toho ich vajíčka požierajú aj slimáky, takže sa ich nemusíme v záhrade veľmi obávať. Pomáhajú aj vyvýšené záhony s obrubou z plechu zahnutého smerom von. Takúto prekážku neprekonajú slizniaky ani slimáky. Pri medvedíkoch zasa sledujeme, kde majú v pôde hniezda, a tie potom vyberáme celé von.
Ochranné opatrenia
Patria k nim lepové pásy, feromónové lapače a prikrývanie úrody bielou netkanou textíliou alebo sieťami. Takisto pomôže v boji proti chorobám, ak na napadnutej ploche nepestujeme žiadnu plodinu nasledujúce tri roky, alebo ak nevysádzame po sebe druhy s príbuznými chorobami. Rovnako dbáme aj na prítomnosť medzihostiteľa, ako je to v prípade veľmi nešťastnej kombinácie hruška a borievka či uhorky a jahody a rajčiaky. Vyhýbame sa aj monokultúrnym záhonom, zakladáme ich spolu s viacerými druhmi. V neposlednom rade, na vysádzanie vyberáme odskúšané a osvedčené rezistentné odrody.
NEZABUDNIME
Vždy existuje minimálne jedno pozitívne riešene. Do záhrady vždy vstupujme s vedomím, že žiadne rastliny a živočíchy v nej nie sú preto, aby nám škodili, ale preto, že čosi v našom hospodárení nie je v poriadku.
Upravil/a: MonaLis
0
před 2990 dňami
|
0 Nominácie Nahlásiť |
U otázky neprebehla diskusia.
Nový příspěvek