Avatar užívateľa
anonym

Môže sa v tehotenstve cvičiť?

Som v treťom mesiaci tehotenstva a som športový typ, zaujímalo by ma či sa vôbec v tehotenstve môžem nejako viac pohypovať, rada mam plávanie, beh a bicykel,len neviem či si tým nemôžem nejako ublížiť,teda skôr ublížiť dieťatku.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5281 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
veronikaiq

No ked mozem poradit prve mesiace priblizne do konca 4 tyzdna s cvicenim velmi neprehanajte,te­hotne su v tomto obdobi velmi unavene aby ste sa nejak nepremohla a je to trosku rizikove.Ale po 4 mesiaci sa cvicenie velmi doporucuje,pokial nieje zena na rizikovom tehotenstve.Cicenie zenu udrzuje v pozitivnej nalade,zlepsenie krvneho obehu uvolnuje napatie.Ja osobne som cvicila podla DVD cvicenie pre tehotne a bolo to uzastne,cvikami na spevnenie svalov v kombinacii s relaxacnymi a dychacimi technikami som sa citila fajn az do porodu a po porode sli kila strasne rychle dolu.Taktiez sa v tehotenstve doporucuje plavanie(dokonca uz existuju specialne plavecke hodiny pre tehotne) a tiez je dobra joga, chodza a tanec.Tancovala som skor posledne dva mesiace,dietatko sa kolisalo a me prislo ze sa i krasne ukludnilo.Pri cviceni sa uvolnuju endorfiny a pri tom sa budete citit uvolnene a stastne a dietatko tiez.Naopak budte opatrna ked narastie brusko.Sa skor nedoporucuje jazda na bicykli,na koni, lyzovanie a tiez beh ,tazka turistika(s tahanim tazkych predmetov) a uz vobec nie sedy-lahy.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
info

Na čo si dávať pozor pri cvičení:
(Ako zdroj je uvedený web s cvikmi pre tehotné)
Správne držanie tela

Mnoho činností, ktoré považujete za samozrejmé vám budú s rastúcim bruškom robiť ťažkosti. Zväčšujúce sa bruško a váha dieťaťa Vám presunie ťažisko vpred, čo vyvoláva nadmerné prehnutie v driekovej oblasti, panva sa preklápa vpred, kompenzačne sa zakláňa trup a guľatí chrbát. Toto nesprávne držanie tela môže vyvolať bolesti chrbta. sa v tehotenstve. Ku zvýšenému napätiu svalov prispieva aj presiaknutie a roztiahnutie väziva vplyvom hormónov uvoľňujúcich. Preto je dôležité dbať na správne držanie tela.
Správny stoj

Vždy stojte oboma nohami na zemi na šírku ramien. Neprepínajte kolená a váhu tela rozložte rovnomerne medzi špičky a päty. Stiahnite sedacie svalstvo a predstavte si, že Vás niekto ťahá smerom hore za šnúrku zo stredu hlavy. Hlavu zasuňte vzad a ramená spustite dolu. Lopatky pritiahnite k sebe a potiahnite dolu.
Správny sed

V sede držte trup vždy vzpriamene. Ak sedíte v kresle posaďte sa čo najviac vzad, aby ste mali opretý celý chrbát. Ak vám to tvar kresla alebo stoličky neumožňuje, vypodložte si driekovú časť malým vankúšom. V sede si neprekladajte nohu cez nohu, obmedzujete tak krvný obeh a preťažujete jednu stranu chrbtových svalov.
Relaxácia a masáže

Tehotenstvo nesie so sebou zvýšené napätie a stuhnutie svalov. Je to nepríjemný stav, ktorý ovplyvňuje aj plod. Schopnosť uvoľniť sa je jedna z príprav na pôrod. Oblečte si voľné a pohodlné oblečenie, pohodlne si ľahnite na posteľ a vypodložte všetky svoje krivky vankúšom. Uvoľnite celé telo. Doprajte si relaxáciu aspoň 20 minút denne. Partner vám v relaxácii môže pomôcť masážou, predovšetkým miest na ktoré si sama ťažko dosiahnete ako bedrá a chodidlá.
Čomu pri cvičení počas tehotenstva venujeme najväčšiu pozornosť?

  • Správnemu postaveniu panvy, pevným brušným, chrbtovým a prsným svalom, ktoré nám umožnia správne držanie tela
  • Pevnému a pružnému panvovému dnu
  • Dostatočnej pohyblivosti bedrového kĺbu a svalovej rovnováhe okolo neho
  • Svalom nôh, najmä v oblasti chodidiel

Drobné rady k cvičeniu v jednotlivých trimestroch:

V 1. trimestri teda medzi1. a 3. mesiacom tehotenstva , by ste sa mali naučiť zvládnuť meniace sa ťažisko tela , uvoľnovať najviac zaťažované kĺby a chrbticu. Posiľňovať svaly, ktoré majú sklon skracovať sa.

V 2. trimestri (obdobie medzi 3. a 6. mesiacom tehotenstva) by ste sa mali zamerať na posilnenie svalov panvového dna a prevenciu opuchov a varixov( cievna gymnastika).

V 3. trimestri (obdobie medzi 6. a 9. mesiacom) by ste sa mali venovať naťahovacím, uvoľňovacím cvičeniam, príjemnej masáži a relaxácii.

Špeciálne cvičenie pre tehotné – I. Trimester
Špeciálne cvičenie pre tehotné – II. Trimester
Špeciálne cvičenie pre tehotné – III. trimester
Na nasledujúcom odkaze je zoznam cvikov pre tehotné:

Zdroj: zdravie.sk/sz/con­tent/676–23509/Mamicky-cvicia-cvicenia-pre-tehotne-zeny.html

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
kristýna202

Záleží, ako sa cítiš. Pokiaľ dobre, tak pokojne cvič. Ja som napríklad v tehotenstve chodila na túry 😁. Sme na to zvyknutá celý život, takže mi to nerobilo problém ani v tehotenstve. Nie teda nejaké 15, 20 km trasy, ale len pár km na pretiahnutie nadýchania čerstvého vzduchu 🙂. Mám dobré topánky , takže nohy ma neboleli a z fyzičkou som tiež nemala problém.

před 206 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek