Ak štátny sviatok pripadne na pracovný deň, to znamená pracovník má nárok na pracovné voľno, alebo príplatok za prácu v Štátny sviatok. Ale ak vedúci organizácie, v snahe ušetriť mzdové prostriedky, v ten deň určí zamestnancom pracovné voľno, môže dať za ten deň náhradnú pracovnú smenu v iný deň, napríklad v deň pracovného pokoja alebo pracovného voľna, tj.sobota, nedeľa. Ak ano, za akých podmienok, podľa akého zákona a paragrafu?
Zajímavá 4Pre koho je otázka zaujímavá? anonym, ivzez, MonaLis, Radka25 před 3020 dňami |
Sledovať
Nahlásiť
|
Přestože se slovenské a české zákony v lecčem liší, troufám si
odhadnout, že
v tomto ohledu to bude v obou zemích stejné (až se dostanu k PC se
slovenským ZP, ještě si to ověřím a odpověď případně doplním nebo
opravím).
Zákoník práce žádný „fond pracovní doby“ nezná. Jde jenom o pomůcku zaměstnavatele, kterou je zaměstnavatel používat tak, aby nepoškozovala zaměstnance.
Připadá-li na některý obvykle pracovní den státní svátek, nemůže zaměstnavatel svévolně „navýšit fond pracovní doby“ o tento svátek. Naopak fond je třeba v tom měsíci o dobu svátku snížit.
Něco jiného je pracovní doba a rozvrh pracovních směn, jež podle obou
ZP
určují zaměstnavatelé. Bude-li mít zaměstnavatel nějaký legitimní
důvod
(neodkladná práce, kterou není možné vykonat jindy) pracovní směnu
nařídit
na jiný termín, bude to podle mne možné.
Ovšem „náhradní pracovní směnu za státní svátek“ (= přesun pracovní směny ze svátku na sobotu) je podle nehoráznost.
—————
Pro Judith:
„Fond pracovní doby“ je jenom NEZÁVAZNÁ POMŮCKA, kterou zaměstnavatel nesmí zneužívat (nesmí ji používat v neprospěch zaměstnanců).
Pro zaměstnavatele i zaměstnance je závazná pracovní doba tak,
jak ji stanoví zákoník práce.
—————
Pro Led:
Ještě si to pro jistotu zkontroluji. Vrátím se.
0 Nominácie Nahlásiť |
V kazdej praci je urceny fond pracovnej doby, ktory ma kazdy zamestnanec odpracovat v danom mesiaci podla poctu pracovných dní. Ak pracovnik pracuje 5 dni v tyzdni v pravidelnom pracovnom case, t. j. v Po az Pi po 8 hodin denne, tak mu ten den statneho sviatku je zamestnavatel zaplatit. Ak vsak pracuje nepravidelne a na zmeny, napr. clen straznej sluzby, na recepcii a pod., tak v tom prípade ak ma volno cez sviatok a ma zadelenu zmenu v iné dni ci je to So ci Ne (tam je jasny priplatok) alebo pracovny den, to nie je nahrada za nic, je to iba ten prislusny fond pracovnej doby odpracovany. Ak by mal nieco navyse, to su uz nadcasy, bud platene alebo mu za ne prisluc ha nahradne volno.
0 Nominácie Nahlásiť |
ivzez, ďakujem, prakticky potvrdzujete môj názor, ktorý som tvrdila vedúcemu tejto, napodiv, štátnej organizácie. Pritom stačilo málo, podľa zvyklostí a Kolektívnej zmluvy sa dohodnúť so zamestnancami, ktorých sa táto práca dotýka (nie sú to všetci pracovníci organizácie). Nejde totiž o neodkladnú prácu, ale o prácu zle zorganizovanú.
Ide o pracovníkov s mesačným platom. V príkaze na prácu, ktorí dostali je jasne definovaná sobota ako „náhradná smena za štátny sviatok“. V otázke nejde o príplatok, ale podľa môjho názoru o porušenie zákona.