Avatar užívateľa
mirocka

Kedy sa maju zostrihat kriky ciernych ribezli? Hned po zbere ribezli, alebo az na jesen, ked opadaju listy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? darinapol před 4878 dňami Sledovať Nahlásiť



Odpovede
Avatar užívateľa
Judith

Budeš sa čudovať, ale hneď PRI ZBERE: odstrihneš ten konár, na ktorom sú plody, lebo na budúci rok na ňom buď nebude žiadna alebo minimálna úroda. Máš to all inclusive, pretože krík je hneď ostrihaný, nemusíš sa zohýňať pri zbere na slnku, ale poodstrihuješ konáre, odnešsieš si ich napr. do tieňa, sadneš si k nim a pekne, v pohode ich pooberáš. Keď si všímaš, tak tie konáre sú už väčšinou tmavé, zdervnatené. Do jesene kríky pustia množstvo nových výhonkov zo spodu a ešte aj zosilnejú.
Počula som to pred mnohými rokmi v rozhlase a odvtedy to aj ja tak praktizujem.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
divoska

možete si to naštudovať na stránke
http://www.ras­tliny.net/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=199&I­temid=44

Zdroj: http://www.ras­tliny.net/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=199&I­temid=44

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
ace

Ríbezle, egreše, josta, maliny a postupne ďalšie pozbierané druhy drobného ovocia po zbere presvetľovacím rezom upravujeme. O tom, ktoré výhonky je potrebné ponechať a ktoré staršie drevo je nutné vyrezať si teraz môžete prečítať.

Ako presvetľujeme ríbezle? Po zbere najstaršie časti, to znamená všetko drevo, ktoré je staršie ako štvorročné z kríkov odstránime. Veľmi ľahko to zistíme, keď od vrcholových častí prírastkov začneme drevnatú časť čítať, to znamená, že keď zistíme, že jednotlivé konáriky majú 4 – 15 rokov, musíme ich odstrániť úplne pri zemi. Ríbezľový ker má mať maximálne 7 – 12 jedno až trojročných konárikov a všetky tie, čo sú staršie ako štvorročné, každý rok odstránime. Ideálne je, keď na kríkoch ponechávame 2 – 4 tohtoročné výhonky a súčasne taký istý počet starších konárikov odstránime. Z mladých výhonkov ponechávame len tie, ktoré sú najsilnejšie, najzdravšie, čiže zabezpečujeme na nich trojročnú rodivosť. Všetky tenké, slabšie a nadbytočné výhonky odstraňujeme, prípadne ich môžeme použiť na ďalšie rozmnožovanie drevnatými odrezkami, čiže z nich narežeme 20 – 25 cm dlhé odrezky, ktoré zapichávame na pripravené záhony tak, aby nad povrchom pôdy bol len jeden púčik. Rez pod spodným púčikom robíme vždy tesne tak, aby odrezky dokázali po napichaní dobre zakoreniť.
Ako presvetľujeme stromčekové tvary ríbezlí? Stromčekové ríbezle sú naštepené na podpník meruzalky zlatej. Pri stromčekových tvaroch ponechávame 5 – 10 konárikoch tak, aby na stromčekoch nebolo štvorročné drevo a rez urobíme podobným spôsobom, ako na kríčkových tvaroch, len každý rok na stromčekoch stačí ponechať 1 – 3 nové výhonky a taký istý počet je potrebné starších konárov odstrániť. Pri stromčekových tvaroch je dobre jeden tohtoročný prírastok, čiže výhonok skrátiť, na krátky 2 – 3 púčikový čapík, aby sme vytvorili v budúcom roku nový mladý rodiaci obrast, ktorý nahrádza vyrodené 4 –ročné drevo. Stromčekové tvary sadíme na vzdialenosť 1m, tým vytvárame hustejší spon, preto rezom sa snažíme vytvoriť dobré osvetlené koruny, aby sa v nich vytvoril bohatý plodonosný obrast a stromčeky každoročne prinášali pekné úrody.
Ako rezom skracujeme ríbezle? Kríčkové a stromčekové tvary ríbezlí neskracujeme, to znamená, že všetky jednoročné výhonky ponechávame celé, bez zakracovania, či rezom odstraňujeme všetky nepotrebné konáriky úplne pri zemi tak, aby nad povrchom pôdy nám neostávali žiadne 5 – 10 cm kýpte, pretože v nich sa ukrývajú zárodky chorôb a nachádzajú útočište škodcovia ríbezlí, ako je napríklad podobník typulovitý, roztoče a ďalší cicavý hmyz. Ríbezle v tomto období už neprihnojujeme, pretože aplikáciou hnojív by sme podporovali bujný rast, slabšie vyzretie dreva, čím citlivejšie odrody počas zimných mrazov by mohli spôsobiť postupne odumieranie konárikov. Ríbezle môžeme prihnojovať až na jeseň pomalšie pôsobiacími priemyselnými hnojivami, ako je Superfosfát a síran draselný. Tieto hnojivá je potrebné rozhodiť, nielen okolo kríkov, ale aj za obvodom ich korún, kde sa nachádza najviac aktívnych koreňových vlásočníc, ktoré sú schopné čerpať dodané živiny. Ríbezle sú vďačné, ak raz za 4 – 5 rokov do pôdy na jeseň zapracujeme organické hnojivá, ako je dobre vyzretý maštaľný hnoj, kompost, alebo trus drobných zvierat.

před 4689 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Bývanie a záhrada