Avatar užívateľa
anonym

Co na moly a húsenice v kuchyni?

Našla som v kuchynskej skrinke moly a husenice, ktoré vyliezali z múky. Všetky potraviny som povyhadzovala, vydrhla som celú kuchynskú linku a po 4 dňoch sa objavili malé husenice velikosti 4mm, vyčistila som opäť linku, ale bojím sa aby sa nerozniesli, mám male dieťa a sama som tehotná, neviem čo stým. Ako na moly a húsenice?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5237 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Je viacero druhov molov: mol obilný, zavíjač paprikový, zavíjač múčny, zavíjač čokoládový, zavíjač ďatľový, makadlovka obilná a dalšie. Vaše potraviny naviac nemusí vynechať ani mol šatný, ktorému zrejmě napríklad obilné produkty chutnajú podobne jako vlnené vlákno.
Doov si ich najčastejšie prinesieš s nákupom. Preto je dobré každý nákup preventivna prehliadnúť, než ho uložíš k ostatným potravinám. Sypké potraviny môžeš pre istotu preosiať cez sítko a potom uložiť.
Protože se jedná o poletujúce motýliky, do bytu sa k vám môžu dostať i oknom, digestorou alebo ventiláciou od susedov.
A uhniezdiť sa vám môžu takmer vo všetkom. Priamo milujú múku, strúhanku, cukor, rýžu, piškoty, sušienky, ale i korenie, čokoládu, luskoviny alebo orechy.
Všechny tieto potraviny sa doporučujú skladovať v plastových alebo sklenených uzavierateľných dózách. U niektorých druhov sa ovšem uvádza, že sú schopní prekonať i túto prekážku, rovnako ako sa dokážu záhadne dostať do originálne zatavených sáčkov.
Samy o sebe niesu infekčné, po konzumacii znehodnotených potravin by sa vám nemalo nič stať. U citlivých ľudí môžu tieto hmyzie zbytky vyvolať i alergiu.
Ako sa toho zbavovať:
Najprv fyzicky prehliadnite všetky potraviny, kamkoľvek moly môžu naklásť svoje vajíčka. Pri nepatrnom náznaku ich prítomnosti, napr. v podobe jemných pavučiniek či zámotkov na obale, potraviny okamžite vyhoďte.
Následne použite vhodné prostriedky proti molom. Pretože sa molov zbavujete v blízkosti potravin, buďte velmi opatrní pri jich výbere. Chemickým přípravkom sa radšej vyhnite, bezpečnějšie a tiež istejšie sú lapače na bázi feromonov. Tzv. mololapky, ktoré sú k dostaniu v drogerii, obsahujú vábiacu látku, tzv. feromon. Tato látka na lapač naláká mole samčekov a tie sa prilepia. Bez samčekov se mole ďalej nerozmnožujú a vyhynú.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Elektrikář

Důkladně se také podívat zda děti někam neschovali nedojedené housky nebo chleba. než jsem je našel za kuchyňskou linkou mněli jsme to také.Drží se to v sáčcích. Všechny jsem zrušil.Od známého jsem sehnal velké plastové láhve od lízátek.A na zbytek použil plastové láhve od mléka. Spížní skříň zalepil igelitem a v plechovce od okurek zapálil sirný knot, Odjeli jsme k babičce Spolehlivě to všechno vyhubí. Takto se dezinfikůjí včelí úly, sklepy na ukládání ovoceVe sklepě to spolehlivě pozabíjí i myši.Sirná svíce se musí dát do plechovky nebo starého pekáče aby když se rozteče nemohla něco zapálit.Kolem dveří dát vlhké hadry. A než tam pak po třech dnech půjdete,důkladně vyvětrat.Preven­tivně lze použít feromonové lepíci pásky.V paneláku molům chutná vata v instalační šachtě na vodovodních trubkách Tam stačí občeas stříknout biolit.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Jana Peková

Nejlepší je levandule. Nejen že se zbavíš molů, ale navíc nádherně voní. Dlaší tipy najdeš na https://www.i­kano.cz/jak-se-ucinne-zbavit-satnich-a-jidelnich-molu/

před 2097 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zvieratá