Avatar užívateľa
anonym

Čo je laktačná psychóza?

Známa porodila bábätko, celé tehotenstvo sa na dieťatko tešila, ale vraj dostala po pôrode akúsi psychózu a nieje s ňou reč. Čo to tá popôrodná psychóza je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? medulienka před 5124 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
medulienka

Laktačná psychóza je dušená porucha v šestonedelí, ktorá má súvislosť s pôrodom. Často máva chrakter depresie, tzv. popôrodná depresia.
Dlhotrvajúce zhoršenie nálady rôzneho stupňa a trvania postihuje 10 – 15 percent žien po pôrode.Rozoznávame tri hlavné typy popôrodných depresií:
1.popôrodné alebo materské „blues“: mierny emočný problém krátkeho trvania;
2.popôrodná depresia: závažná a potenciálne život ohrozujúca psychická choroba;
3.popôrodná psychóza: vážne psychické ochorenie ohrozujúce život matky i dieťaťa (predtým nazývaná laktačná psychóza).Vaša známa prežila za krátky čas veľké zmeny, nielen telesné, ale aj duševné.Ako každá matka, prežívala radosť z očakávania počas tehotenstva, tak po pôrode strach o zdravie seba i dieťatka.Popritom jej problémy predurčili aj „rozcuchané“ hormóny.Preto si myslím, že momentálne potrebuje hlavne veľa pozitívnej energie a dobrú priateľku, ktorá ju v tejto situácii podrží nad vodou. Ak by však bolo evidentné, že jej stav speje k horšiemu, je nevyhnutné vyhľadať odbornú psychologickú, či psychiatrickú po­moc.

Zdroj: http://www.be­dekerzdravia.sk/?ma­in=article&id=78

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
KORVO

Hovorí sa tomu, že jej „mlieko udrelo do hlavy“.

Spája sa s obdobím dojčenia. Je to našťastie pomerne zriedkavá porucha, ktorá sa vyskytuje v l prípade na 500 pôrodov. Priebeh býva dramatický, začne sa náhle počas prvých 48 až 72 hodín po pôrode.

U väčšiny žien s popôrodnou psychózou sa príznaky vyvíjajú počas prvých dvoch týždňov po pôrode. Na začiatku sa vyskytuje nepokoj, podráždenosť a poruchy spánku. Rozvoj je rýchly, typické sú príznaky chorobne veselej alebo smutnej nálady, labilita nálad, poruchy správania, poruchy vedomia, bludy a halucinácie. Mamička stráca kontakt s realitou, „V extrémnych prípadoch je riziko samovraždy, prípadne vraždy dieťaťa, preto tieto ženy vyžadujú neodkladnú psychiatrickú hospitalizáciu. V liečbe je okrem iného nevyhnutné zastaviť laktáciu,“ hovorí MUDr. Petra Nosáľová.
Čo cíti žena k dieťaťu:
Negatívne pocity k dieťaťu sa nedajú zvládnuť silnou vôľou ani inak prekonať.

Zdroj: lesk.cas.sk/cla­nok/82985/popo­rodna-psychoza-ked-mlieko-udrie-do-hlavy.html

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
veronikaiq

Laktačná psychóza sa najčastejšie prejavuje poruchami vedomia, zmätenosťou, dezorientáciou, poruchami citov, myslenia aj konania. Veľmi často býva prítomný aj hlboký smútok, ktorý nemá celkom jasný obsah, akási úzkosť. Tehotenstvo a aj pôrod sú pre ženu veľkou záťažou, pretože sa jej organizmus musí vyrovnať s obrovskými hormonálnymi zmenami a aj fyzickou záťažou spojenou s donosením dieťaťa. Následne aj s fyzickou námahou, ktorá pôrod sprevádza. V prípade psychózy žena nie je schopná bez pomoci situáciu zvládnuť, ani posúdiť svoje konanie.

Zdroj: www.zzz.sk/?cla­nok=4382

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek