Avatar užívateľa
rudolf.th

Ako to riešili pyrotechnici filmárov?

Mojou otázkou by bolo, že ako to riešili filmári ešte v dobe klasickej filmovej techniky, aby výstrel z dela vyzeral patrične pôsobivo? Tým myslím to, aby pri výstrele z dela vyšľahol patrične dlhý plameň.

Problémom je totiž to, že náplňou je klasický čierny pušný prach. Tento pri výstrele nedáva moc viditeľný plameň a aby sa dosiahol patričný vizuálny efekt je potrebné výstrely robiť za tmy. V historických filmoch ovšem aj výstrely počas bieleho dňa bývajú dostatočne efektívne.

Pozná niekto tú metódu s ktorou sa to dosahovalo? Používali miesto pušného prachu špeciálnu náplň alebo to len doplnili s niečím?

Jedná sa totiž o delo, z ktorého sa zvykne strieľať pri slávnostných príležitostiach na pobavenie prítomných a chceli by sme zvýšiť vizuálny efekt. Ako náplň slúži klasický čierny pušný prach vyrábaný na tieto účely. Náboje sa z dela nevystreľujú. Zvyšovať efekt zvýšením dávky prachovej náplne neprichádza do úvahy z bezpečnostných a z iných dôvodov.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3800 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Led

Sú tu dva pojmy:
1 – historická vernosť
2 – umelecká pútavosť, zvýraznenie určitého efektu bez ohľadu na jeho vernosť.
Možno sa vám to bude azda zdať ako niečo iné, le dôvod je rovnaký – upútať diváka:
V predstavení o Jánošíkovi sa má vystreliť kdesi mimo scénu z pušky. Problém je ale vo zvuku, ten nie je dosť výrazný (tlmený divadelnou dekoráciou a závesmi), tak sa vystrelí jedna rana zo samopalu, či úder drevenej dosky o drevenú javiskovú podlahu Výstrel je potom v hľadisku počuť ako presvedčivý.
Podobne je to pri rôznych pyrotechnických efektov vo filme. Výstrel z historického dela (aj vesternového koltu) vyzeral asi takto, misto výstrelu zahalil dym pušného prachu a zanel výstrel. Až keď dym odvialo, bolo možné znova mieriť a strieľať. Ale vo filme predsa ide aj o výrazný efekt a čas, veď pri streľbe všetko musí prebiehať rýchlo, nie, aby divák zjedol celý sáčok popcornu a až potom sa dočkal ďalšieho výstrelu. Preto sa používa efekt slepého náboja so spojením s krátkodobým zadýmením. Spôsob prípravy takejto zmesy veľakrát patrí medzi výrobné tajomstvo pyrotechnika…

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.



Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek